Úvod / Autorádce

Autorádce

Chystáte se koupit nový vůz? Nevíte, co vše vás při tom může potkat? Připravili jsme pro vás rady, jak řešit nejčastější situace týkající se koupě, registrace, ale i prověření vozidla.

Kupujete ojetý vůz?

Nákup ojetého vozu je ještě stále spojený s nejrůznějšími riziky, zároveň je ale možné při dodržení některých zásad tato rizika snížit, nebo dokonce úplně vyloučit.


Jak vybrat toho správného prodejce?

Volba toho správného prodejce vašeho nového vozu je jeden
z vašich nejdůležitějších úkolů.

Číst více

Jak vybrat to správné auto?

Můžete si týdny lámat hlavu
nebo jednoduše zavolat do D1CARS a nechat si doporučit.

Číst více

Co musíte udělat po koupi vozu?

Zde najdete seznam úkonů,
které je potřeba udělat po koupi vašeho nového vozu.

Číst více

Jak vybrat toho správného prodejce?

1
VIN kód

Důležité je, aby prodejce u všech vozů v nabídce zveřejňoval pravdivé číslo karoserie VIN (17 znaků – kombinace čísel a písmen), protože podle něj si kupující může spoustu věcí zjistit. Pokud prodejce VIN nezveřejňuje, nebo zveřejňuje jen u některých vozidel, má k tomu určitě svůj důvod. Většinou chce zákazníkovi zamezit ověřit si historii vozu, právě z důvodu třeba pozměnění stavu tachometru nebo existence právních vad (vozidlo v leasingu atd.). Někteří prodejci do inzerce VIN nedávají i z toho důvodu, že jde o fiktivně vytvořený inzerát lákavého vozu za velmi výhodnou cenu, který slouží jen jako návnada (VOLAVKA). Mnozí z vás se s tím už určitě setkali a v lepším případě odjeli jen s nepořízenou.

2
Oficiální prodejna

Kamenná provozovna je vždycky lepší než nákup na čerpací stanici. Pokud hodláte utratit dlouho spořené peníze za nový vůz, kupte si ho v kamenné provozovně, ať máte možnost ho i případně jít kam reklamovat. Pokud má prodejce provozovnu s dlouholetou tradicí, ručí i svou pověstí, a tu si nechce zkazit.

3
Prověřený prodejce

Zkuste si o prodejci zjistit nějaké informace. Stačí si sednout k internetu a zadat do vyhledávače název prodejce v kombinaci třeba se slovem reference nebo recenze a možná budete koukat, co všechno se dozvíte. Každý prodejce musí na svých stránkách zveřejnit svoje fakturační údaje – pokud tomu tak není, má to zřejmě zase svůj důvod a nákup vozu u takového prodejce dobře zvažte. Prodejce může být třeba tzv. „nespolehlivý plátce“ DPH a může vás čekat spousta nepříjemností při případném vyšetřování. Plátcům DPH se může nákup prodražit o 21 %. Prodejce ve vztahu k odvodu DPH si můžete jednoduše ověřit v tomto registru.

4

Každý slušný prodejce by vám měl umožnit dostatečně dlouhou zkušební jízdu, kontrolu ve vámi zvoleném servisu nebo asistovaný nákup vaším technikem nebo specializovanou firmou na prověřování vozidel.

5

Transparentní prodejce vám poskytne přesně tolik času, kolik budete potřebovat, abyste se ujistili, že je vše technicky i po právní stránce v pořádku. Podepisujte jen to, co jste četli.

Jak vybrat to správné auto?

1

Zamyslete se nad účelem, na jaký budete vůz používat.

2

Jak dlouho si chcete vůz nechat.

3

Kolik kilometrů za rok najezdíte.

4

Kolik peněz chcete do vozu investovat.

5

… a spousta dalších aspektů.

Nebo jednoduše zavolejte několika prodejcům a nechte si něco doporučit – dobrého prodejce neotravujete, on si na vás čas vždy udělá, nebo vám zavolá zpět, až bude mít volněji.

Co musíte udělat po koupi vozu?

Vždy záleží na tom, zda kupujete vozidlo již registrované v ČR, nebo vozidlo dovezené ze zahraničí, které ještě v ČR registrováno nebylo.

Auto z České republiky
Pokud jde o vozidlo z ČR, je třeba udělat evidenční prohlídku kdekoli na stanici technické kontroly a vozidlo přepsat ve lhůtě 10 pracovních dnů na příslušném odboru dopravy prodávajícího. Na úkon je možné někoho zplnomocnit úředně ověřenou plnou mocí – stačí třeba na poště nebo kdekoli, kde je CZECHPOINT.

Cena evidenční prohlídky je 300–600 Kč podle ceníků jednotlivých STK a za přepis se platí správní poplatek 800 Kč na odboru dopravy.

Budete potřebovat technický průkaz, osvědčení o registraci vozidla, platné pojištění, plnou moc v případě pověření někoho jiného a vypsanou žádost – formulář dostanete na přání na úřadu.

Auto ze zahraničí – země EU
Pokud se jedná o vozidlo dovezené ze zahraničí, řeší se přihlášení na příslušném odboru dopravy kupujícího. Záleží na stáří vozidla. Pokud je auto do 4 let od uvedení do provozu, má platnou technickou prohlídku a emise ze země původu, pak postupujeme stejně jako u vozidla z ČR – evidenční kontrola a přihlášení. Jen vzhledem k nutnosti vystavení českého technického průkazu nepřepíše úřad na počkání, ale doklady si od vás vezme a vy se domluvíte na termín převzetí zaregistrovaného vozidla. Pokud je vozidlo starší jak 4 roky od uvedení do provozu, je třeba udělat technickou prohlídku – POZOR od transparentního prodejce už dostanete technickou hotovou, proto abyste s vozidlem mohli jet legálně domů a neriskovali odebrání řidičského průkazu z důvodu řízení vozidla nezpůsobilého k provozu.

Na převoz dostanete od prodejce papírovou převozní značku s omezenou platností 10 pracovních dnů.

Na úřadu budete potřebovat technický průkaz ze země původu, u vozidla staršího 4 let od uvedení do provozu protokol z STK – případně technický popis vozidla, platné pojištění a vypsanou žádost – formulář dostanete na přání na úřadu.

Ze zkušeností se požadavky jednotlivých odborů dopravy liší a je dobré se předem telefonicky informovat, co po vás budou všechno vyžadovat – ušetříte si tím spoustu času.

Nenašli jste odpovědi na vaše otázky? Navštivte ještě naši poradnu nebo nás rovnou kontaktujte na telefonním čísle +420 725 60 30 60 nebo na info@d1cars.cz.

Dejte nám vědět

+420 725 603 060
Sending